Sayaç Otomasyonu Kurulumu nedir

 

teklif

Neden M-BUS Sayaç Otomasyon Sistemi Yaptırmalıyız?

Her dairenin girişine takılan kalorimetrelerin her ay gözle endeks değerlerinin alınarak ısı gider paylaşımlarının doğru yapılması deniz kenarında yıkılmadan kumdan 10 katlı kule inşa edebileceğini iddia etmek gibidir. Zaten zor olan ve sorumluluk isteyen bu iş özellikle işin başında ilk kullanımda son derece bilinçli ve bu konuda tecrübeli olmayı gerektirmektedir. Otomasyon kurulumu sanki gözle okumak yerine otomatik okuma gibi algılanmaktadır oysa otomasyon sayesinde özellikle ilk kurulumda defalarca okunarak sistemin doğru çalıştığından emin olmamızı sağlamaktadır. Daha sonrada akıllı algoritmamız sayesinde bir hata oluşmadan hatayı görerek  telafi edebilmek imkanını yöneticimize sağlamaktadır.   

Nasıl Yapıyoruz.?

Eskiden sadece sayaçların başına gidilerek gerçekleştirilebilen ve endeks değerlerinin kaydedilmesinden ibaret olan sayaç okuma işlemleri günümüz teknolojisinin sunduğu imkanlar neticesinde çok farklı noktalara gelmiştir.

Tabiki sistemin hatasız olması işin en başından tesisatımız için  en uygun sayacı seçmek ve bu sayacı doğru monte ederek devreye almayı gerektirmektedir.

                            Doğru sayaç + Doğru Kurulum + Doğru Kurulum firması = Ömür boyu rahatlık

MBUS sistemine takılan tüm sayaçlar tek kablo üzerinden polarite farkı olmadan son derece kolay merkezi olarak okunabilir. Bu sistem gözle okumada yapılacak bir çok hatayı ve zahmeti önleyecektir. Sistemin sonuna Gsm li modem bağlayarak sistemin ayda 4 kez otomatik olarak okunmasını sağlamaktayız.

M-bus, TS EN 1434-3 standardına uygun haberleşme protokolüdür ve sayaç bilgilerinin aktarılması için kullanılır.Merkezi ısıtma, merkezi sıcak su kullanımı ve merkezi soğuk su kullanımı olan yerlerde, tüketim değerlerini ölçen ve M-bus ara yüzüne sahip sayaçların tek merkezden okunması amaçlı uygulanır. Binaların şaftlarından bir M-bus iletişim hattı (tek bir hat) çekilir. Tüm sayaçlar M-bus ana iletişim hattına paralel olarak bağlanır. M-bus ana iletişim hattı ise tek bir girişle okuma merkezinde bulunan konvertörlü modeme bağlanır.

 

Hangi Durumlarda Isı Gider Paylaşımı yaptırmamalıyız.?

Her ne kadar kanuni zorunlulukta olsa eğer binamızda katlar arasında izolasyon yoksa ısınan hava yükseleceği için üs kattaki komşumuzu ısıtacaktır. Bu durumda ortak paylaşım yerine böyle bir sisteme geçilmesi ciddi bir şekilde hak ihlallerine sebep olacaktır. Çünkü siz daha iyi ısınmak için peteklerinizdeki termostatik radyatör vanası (TRV) nı açtığınızda üst kattaki komşunuz daha çok ısındığı için kapayacak ve onun ödemesi gereken enerji faturasını siz ödemek zorunda kalacaksınız ve huzursuz olacaksınız.

Genelde karşılaşılan bir diğer problem binayı yapan müteahhit ruhsat alabilmek için piyasada bulabildiği en ucuz ve kalitesiz  M-bus özelliği bile olmayan ısı sayaçlarını takmaktadır. Bu şekilde işletilmesi  zaten zor olan bu sistemin içinden yöneticinin çıkması mümkün değildir. Bir de bunun üzerine tesisattaki inşaat artıkları eklenirse bazı sayaçlar hemen arızalanacaktır ve sistemin doğru işletilmesi mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda bizden bir danışmanlık hizmeti alırsanız sizlere en iyi çözümü üretebiliriz. Doğru yapılmamış iş bizim için iş değildir. 

 

İlgili Diğer Yazılar

error: